Origami-cos.cz

Origami výstava v rádiu Proglas

Datum: 
23. Října 2012
Místo konání: 
Brno, Barvičova 85

Křesťanské rádio Proglas sídlí v Brně. Jeho redaktoři jsou zvídaví a přičinliví, v prostorách rádia si pravidelně připravují komorní výstavy různých zajímavostí. A právě s pořadatelem těchto výstav, redaktorem Radkem Habáněm, se znám už od dob studií. Tak se stalo, že mne začátkem června 2012 oslovil s nabídkou, jestli bych nechtěl vystavit nějaké své origami modely u nich v rádiu.

Velice mne lákalo zkusit si udělat takovou malou výstavičku. Měl jsem jenom obavu, jestli stihnu poskládat dost zajímavých modelů, protože doma nemám velkou sbírku, většinou všechno hned rozdám. Šlo o to, připravit asi 35 až 40 modelů a ke každému panel formátu A4 s krátkým popisem. Ondřej Cibulka, zkušený kurátor origami výstav, mi přislíbil výpomoc, tak jsem se do toho pustil. Rozhodl jsem se představit stručně historii skládání papíru a origami autory, které mám rád a jejichž modely skládám. Zastoupeny byly i tradiční modely, kompozice a ukázky různých origami technik.

Instalace a vernisáž výstavy proběhla dopoledne 5. října 2012 v prostorách rádia Proglas v Brně. Radek Habáň mne seznámil s ředitelem Martinem Holíkem a s dalšími redaktory a pracovníky rádia. V rádiu panuje příjemná, takřka rodinná atmosféra, takže jsem se brzy cítil jako doma. Bezprostředně po dokončení instalace proběhla krátká přednáška s ukázkami skládání a slavnostní otevření výstavy. "Galerie DESET MINUT PO ZA PĚT MINUT DVANÁCT" připravila malé pohoštění, které podávala "pravá japonská" gejša. Vernisáže se zúčastnil také generální konzul Ministerstva zahraničních věcí Japonska v Čechách pan Yeshita Habakita a mimořádný a zplnomocněný velvyslanec pro Moravu a Slezsko pan Neshika Shanekmura. ;-)

Po obědě jsme natočili rozhovor o mně a origami, který bude možná dokonce odvysílán v pořadu Barvínek. Podíval jsem se i do studia, odkud se odbavuje živé vysílání a bylo to velice zajímavé. Nechtěl jsem se ale moc vyptávat, aby se náhodou do éteru neozvalo: "a k čemu je tenhle čudlík?".

Výstava je přístupná veřejnosti v době od 10.00 do 16.00 a potrvá do 5. ledna 2013, vstup je zdarma.

http://www.proglas.cz/detail-clanku/origami-v-proglasu.html

-- František Grebeníček

PřílohaVelikost
proglas_strip.jpg136.64 KB